Detalii poezie:
- »» Poezie de debut? nu
- »» A mai fost postată pe acest site? nu
- »» A mai fost postată pe alte site-uri? da
- »» Vrei să fie analizată critic? da
- »» Poezia a fost înscrisă în tema săptămânii: E-atâta primăvară-n noi .
- Distribuie pe:

-


Împărtăşeşte-ne opinia ta:
Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.
Comentarii:
Multumesc Adina...Observatiile tale sunt dintr-o zona la care nu sunt atent niciodata. Pentru mine poeziile sunt ganaduri. Eu asa le spun. Ma bucur ca ai simtit nevoia sa comunici cu mine. Astept mereu ochii tai in gandurile mele...:)
ion.mihaiu (autor)
joi, 17 martie 2016
Bun venit printre noi ! Îmi place mult poezia , are forţă in vers , exprimă trăire .
Ultima strofă răpeşte un picuţ din farmecul creat deoarece masura zburdă la 13-13 , 10-11...asta după două strofe cu masură constantă 11-11, 12-12 .
Cred că ar fi bine să fie pusă cratima la femeie-colind , şi la fel la primul vers din strofa a doua ...s-atârne-ntre noi ...nu neapărat pentru a realiza măsura dar versul parcă îţi impune pronunţarea legată.
Acum , trecând peste regulile poetice , măsură etc ...chiar de nu ţin neapărat la ele , dar ultima strofă cere încă ceva , arată o lipsă , finuţă ,dar totusi o lipsă ...
Oricum , cu sinceritate recunosc că mie poezia mi-a plăcut foarte mult şi te felicit!
Adina Speranta
joi, 17 martie 2016
Mulţumesc, katerina! Mă onorezi!
ion.mihaiu (autor)
joi, 03 martie 2016
Gânduri mature imbrăcate-n cuvinte.
Te citesc cu atentie si-mi place ce citesc.
katerina
joi, 03 martie 2016
Mulţumesc, Oana! Gândesc în limba română, simt ca un bărbat şi cuvintele, de regulă, vin de la sine... :)
ion.mihaiu (autor)
miercuri, 02 martie 2016
O poezie scrisă intr-un limbaj simplu,
dar cu un mesaj puternic,ce m-a atins sufleteşte.
oana
miercuri, 02 martie 2016
Bine ai venit langa noi .
Multa inspiratie pe viitor .
petrica_c
miercuri, 02 martie 2016