Baladă - Nicolae Dabija
Adăugat de: Adina Speranta

Cât trăim pe-acest pământ
Mai avem un lucru sfânt:
O câmpie, un sat natal,
O clopotniţă pe deal.
Cât avem o ţară sfântă
Şi un nai, care mai cântă,
Cât părinţii vii ne sunt -
Mai exista ceva sfânt.
Cât pădurile ne dor
Şi avem un viitor,
Cât trecutu-l ţinem minte -
Mai există lucruri sfinte.
Cât Luceafărul răsare
Şi în cer e sărbătoare,
Şi e pace pe pământ -
Mai există ceva sfânt.
Cât avem un sat, departe,
Şi un grai ce n-are moarte,
Cât ai cui zice "părinte!" -
Mai există lucruri sfinte.
Cât durea-ne-vor izvoare
Ori un cântec ce dispare,
Cât mai avem ceva sfânt -
Vom trăi pe-acest pământ.



vezi mai multe poezii de: Nicolae Dabija




Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

Salutări, comunitate!*
-Plâng, la propriu și rîd.
(ne-re)-semnat,
purice narcis-teofil

* Cu speranța că nu va fi considerat ofensator, acest comentariu!
narcispurice
duminică, 21 martie 2021


Cântată de atâția artiști minunați :)
Cu drag, Gabriel!
Adina Speranta
duminică, 21 martie 2021


Minunată baladă!
gabriel cristea
duminică, 21 martie 2021