Rămâi cu mine floare de iubire,
Să nu devii o rază de-amintire,
Știu că e greu cu firea să te-mpaci,
Dar ține-n tine și mai bine taci.
Pentru o clipă-am încercat să simt
Cum oare-ar fi când tu nu vei mai fi
Parfum, lumină dar și simfonie
Și-am realizat că va fi o urgie...
Tristețe va fi clipă după clipă
Și viața îmi va fi doar o risipă
De respirații și de șterse fapte,
Nu voi mai auzi acele șoapte
De dragoste... și sărutări fierbinți
Nu vor mai răvăși buze cuminți,
Nici mângâieri pe frunte și pe umeri
Nu vor mai alunga umbrite temeri!
Așa că rațiune și orgoliu
Vă leg strâns și vă ridic cu troliu
La galaxia Ursa...de departe
Voi da inimii iar a ei dreptate.
Parfum suav al florilor-iubire
Ne-aduci la viață...ne-aduci în simțire!
vezi mai multe poezii de: Ina M.