Abis - Narcedine
Poezie adăugată de: Narcedine

    sâmbătă, 05 iulie 2025

Ador abisul
căci îmi este ca un frate.

Trăiesc în el
căci mi-a fost casă
și sicriu pentru ciolane moarte.

Mi-a fost și Soare
mi-a fost și Lună,
când m-am pierdut printre străini,

mi-a fost și crin
chiar și lalea,
când m-am împletit în mărăcini.

Iar întunecimea sa
mi-a fost mai luminoasă
decât orice strop de vin,

în care mi-am înecat sufletul
și viața
și lacrimile de venin.




Poezie scrisă în anul 2019.



vezi mai multe poezii de: Narcedine




Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.