E primăvară,
și-n pieptul meu a înmugurit iar dorul
pe ramuri stinse ieri de iarna grea;
de-acum, bătaia inimii își naște zborul
din lacrimi de Suspin și Peruzea.
Pe pleoapa adormită, o rază mi se-așterne,
un leac îmbătător din nemurire scos,
ca un sărut de sete, furat mult prea devreme,
asediat de ploaia unui cireș umbros.
E primăvară iar, și simt din nou chemarea
melancoliei ce-ncolțește-n mine fiori
și muguri mizantropi ce-și cruță așteptarea,
sperând ca asta dată să se trezească flori.
Iar dorul ce-i în mine nu-i dor, ci testament
al amintirii ce n-a fost sau s-a pierdut de mult;
e dor din boală rară ce n-are tratament
și-n muguri tot renaște în pieptul meu de lut.
E primăvară,
și petalele valsează din două în două
doar mugurii de dor se ofilesc sub rouă.
Premiul I în cadrul concursului „Muguri de lumină, petale de vers”, organizat de Asociația „Artă de Patru Dimineața” în perioada 15 martie - 6 aprilie 2025 pe platforma Instagram.
vezi mai multe poezii de: Narcedine