Scrisori păstrate de demult Ce fericit eram odată, Ca ne-am iubit ca doi nebuni,
În liniștită zi cu soare,
Cu fruntea-n mâini mă plec s-ascult
Tăcerea voastră vorbitoare.
Și cât sunt ostenit de drum!
Dar ea, pe unde-o fi acum?
Ce s-a făcut frumoasa fată?
Iar astăzi nu mai am în față
Decât un maldăr de minciuni
Legate cu un fir de ață...
vezi mai multe poezii de: George Topîrceanu