- Nu ştiu de ce mi-e sete de dumbravă,
De flori ce-mi amintesc parfumul tău
Când mă gândesc la martie, o lavă
Simt că-mi pătrunde-n sânge, doare rău
Aripa frântă care-ar vrea să zboare
Peste zăpezi albastre, printre munţi,
Că aş topi troiene de ninsoare,
Iar peste Făgăraş aş face punţi
Numai s-ajung în ziua destinată
În burgul fermecat s-ating în zori
Magnolii cu petala delicată
Şi lângă lac s-așteapt privighetori.
- Plâng ploile lui Marte azi şi cerul
Parc-ar purta armura de război,
A devenit deodată temnicerul
Albastrului şi pune între noi
Atâtea piedici, munţi de neputinţă
Pe care nu-i pot trece, dar mereu
Te-adun în palme, dulcea mea credinţă,
În rugăciunea sufletului meu,
Ştiind că nu-i departe ziua-n care
Pierduţi în iarbă ‘naltă, printre flori,
Ne vom topi sub razele de soare
Într-un sărut, când vin privighetori.
Ioan Grigoraș & Liliana Trif
vezi mai multe poezii de: nutzu