Vreau să știi că te-am iubit nespus,
Chiar dacă nu ți-am spus.
Că nopți întregi adesea am mai plâns.
Că mii de gânduri tu mi-ai invadat,
Și oricât am încercat, nu te-am uitat.
Că te iubeam ca pe un zeu
Și ochii tăi sclipeau în mine,
Căci fermecată te priveam
Și îmi doream să mă iubești numai pe mine.
Căutăm răspunsuri fără de-ntrebari
Și nu se merita
Dar oare cum poate inima
Să înțeleagă că e toxica iubirea ta?
Acum, deși în suflet port durere,
Am înțeles într-un final
Ca te-am iubit mai mult ca pe oricine,
Și asta a fost în zadar.
vezi mai multe poezii de: Delia Libiț