Unde-s românii?! - Nicu Hăloiu
Poezie adăugată de: nicu hăloiu

    marți, 15 septembrie 2020

Unde-s românii?!
...
Nori negri se-adună
Peste țara noastră-n derivă,
Dar românimea, naivă,
Nu aude cum tună?
Nu simte miros de furtună
Și nici de colivă?
...
Se bucură azi idioții,
Că țara străbună ne moare
Ucisă prin jaf și trădare,
Au dispărut de mult patrioții,
Unde-s românii cu toții,
Moartea țării nu-i doare?
...
Din țară se-nfruptă dușmanii,
Au luat-o prin înaltă trădare,
Nu-i nimeni să mai stea la hotare,
Trădătorii-și numără banii,
Unde-s românii sărmanii
Când țara străbună le moare?
...
Se aud cum strigă străbunii,
De-acolo, din eterna tăcere,
Când țara lor piere:
Unde-s românii?!
Cândva stăteau la hotare,
Cu arma în mână,
Cu pieptul în față,
Nu le păsa de-a lor viață,
Ci de țara străbună!



vezi mai multe poezii de: nicu hăloiu




Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.