La săvârşitul lui Decembre
Te-ntâmpinăm Mărite crai
Şi stăpâniţi cu toţi de febre,
Te luăm pe sus cu mare-alai.
Nu da atenţie la petarde
Şi artificii fel de fel.
Chiar dacă-n juru-ţi cerul arde,
Te rog să nu te temi de el.
An Nou, aşa e obiceiul:
Să te primim cu mult tam-tam,
Dar nu te luăm cu reteveiul
Şi nici nu te bruscăm vreun dram.
Nu suntem răi şi nici obraznici,
Cum poate-ai fi tentat să crezi.
La suflet suntem buni şi darnici.
Întinde mâna şi-ai să vezi.
vezi mai multe poezii de: Mihai_Manolescu