În fiecare dimineaţă mă lamentam c-a început să-mi cadă părul;
În fiecare seară mă lamentam pentru firele de păr căzute.
Când mi-a cazut tot părul... a fost într-adevăr lamentabil!
Dar acum, că nu mai am deloc păr, nu-i chiar aşa de rău.
Trad. Petru Dimofte
vezi mai multe poezii de: Bai Juyi