Am patruzeci si opt de ani
si asta-i foarte bine.
Pacat doar de acest april
ce parca nu mai vine.
Pacat doar de acel copil
ce nimeni n-o sa-l stie
care priveste dintr-un iaz
de-oglinda fumurie
spre tâmpla-mi dreapta grea de scrum,
apoi spre tâmpla stânga
si nu se bucura, si-ar vrea
sa plânga, doar sa plânga.
vezi mai multe poezii de: Eugen Jebeleanu