Într-o nu ştiu care ţară,
Într-o oarecare vară,
S-a-ntâmplat într-un spital,
Să se-amâne operaţii,
Căci n-aveau instrumental...
Zice că-n aceeaşi ţară,
Parcă în aceeaşi vară,
Însă într-un alt spital,
A rămas una din secţii
Fără-ntregul personal...
Umblă zvon, că în cea ţară,
Dacă te înscrii din vară,
Poţi să prinzi o programare
La un RMN, în iarnă.
Însă iarna următoare...
Se mai spune c-acea ţară
Scoate medici pentru-afară.
Căci, din câte-am auzit,
Cine-ar profesa acolo
Dacă n-ar fi siluit?
.......................................
Parcă mi se face milă
De-acea ţară fără vină,
Cu poporul încercat.
Dumnezeu să-l aibă-n pază.
Să-l vegheze ne-ncetat...
vezi mai multe poezii de: Mihai_Manolescu