Ochii și inima - Nahapet Kuceac
Adăugat de: Gerra Orivera

Ochii merseră să-și plângă inimii nefericirea:
– Tu te-ai prins în laț – și-acum noi ne prăpădim cu firea!
Inima, zâmbind, răspunse: – Să orbesc dacă vă mint –
Zece mii de limbi, ca zece mii de clopote de-argint,
S-ar fi străduit zadarnic să m-azvârle în vâltori,
Dacă nu-mi cădeați voi pradă altora, mai vrăjitori!


Traducere – Victor Tulbure și Dan Deșliu
Nahabed Kuceak – Cele mai frumoase poezii



vezi mai multe poezii de: Nahapet Kuceac




Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.