Vezi varianta desktop a site-ului
Ne întrebăm, problema este veche, Dar a rămas la fel de actuală: Ne întâlnim cu sufletul pereche În lumea asta atât de materială?
Uneori îmi vine să strig dar mă tem de ecou ca de o umbră ce stă la colțul străzii și știi că nu-i a ta
Cu flori pastel în gânduri, la trezire Duci ucigașele tristeți către pieire Și ziua se anunță să te- înalțe Spre cerul cu plăcute rezonanțe.
Iți mai aduci aminte cât te iubeam, În fiecare zi te sărutam, Iți mai aduci aminte cât petreceam, De fiecare dată când ne-ntâlneam.
Da-mi Doamne dragoste cu carul Să-mi pot purta pe-aici amarul Și gândurile mele toate Spre țara din eternitate
Pe țărmul tăcerii sub caldul apus, Se scurge din vară un cântec nespus, Prin pașii ce-alunecă ușor peste zare, Se naște din umbre un vis ce tresare.
Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.
© 2026 Poeţii Nostri. Toate Drepturile Rezervate. Toate textele sunt reproduse în scop educaţional pentru informarea utilizatorului.
Despre noi Termeni şi condiţii Politica de confidențialitate
Împărtăşeşte-ne opinia ta:
Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.