Și iată-i pe trunchi
ei sparg pietre:
un verde mai nou decât iarba
că inima se odihnește:
Acolo unde arborii fac
și mai părăsită seara,
cât de leneș
a pierit ultimul tău pas,
Vom umbla de-a lungul unor case tăcute
unde stau morții cu ochii deschiși
și copii deja adulți
în râsul ce-i întristează,
Nici o desfătare nu mă împlinește,
și-a fost de suferință deriva
o zi după alta
a timpului ce se reînnoiește
Stăruie acolo un vânt de care-mi amintesc
aprins în coamele cailor pieziși gonind
cât ține câmpia, un vânt
ce pătează și roade gresia și inima
"Mater dulcissima", acum ceapa coboară,
Navigarea se confruntă cu confuzie pe baraje,
copacii se umflă cu apă, ard cu zăpadă;
Nu sunt trist în Nord: nu sunt
Luna roșie, vântul, culoarea ta
a femeii din nord, întinderea zăpezii ...
Inima mea este acum pe aceste pajiști,
în aceste ape umbrite de ceață.
Timpul este imperceptibil
În grădină devenită roșie
portocaliu, imperceptibil
Primăvara ridică copaci și râuri;
vocea nu este fondată,
pierdut în tine, iubit.