Mărgăritarul din fereastră
Mărgăritarul din fereastră,
Ca două boabe de argint,
Tot ce am
Mă-ntreb de astăzi mă mai cauți
Prin versuri reci ,înfrigurate,
Iubeşte-mă cum nu ai mai iubit
Iubeşte-mă cum nu ai mai iubit!
Mă zbat prin clipe pline de tăcere
Azi sunt numai eu
Azi umbrele se zbat prin încăpere ...
Lumini firave ce se opresc în geam.
Un ocean de iubire
Apropie- te doar să te privesc!
În dansul stelelor mă pierd cu paşi greoi.
Când doi îndrăgostiți se întâlnesc
Să te cuprind în brațe pentr-o clipă?
Ce mult mi-aş mai dori şi doar un ceas
Sentimente
Cât te-am iubit o ştie numai vântul
Şi jur c-ai fost al meu o veșnicie !
Îți ştiu privirea dragă...şi cuvântul
Clipe
Pe trepte vechi de lemn,
Doar soarele coboară!
Aş vrea s-ascult cum te recită ploaia
Prin versuri ude, pe-aleea pietruită,
Să simt parfumul florilor căzute
La geamul meu ,pe o aripă strivită ....
Departe de tine
Zâmbetul florilor prin ploaie ,l-ai simțit?
A fost ca un fior de ape line