Dacă viața ar fi o poveste,
atunci aș vrea să fiu pasăre
sau mireasmă de floare
sau rază de soare -
Când sunt cu tine, soarele
uită să mai apună
și îndulcește, cu pescărușii,
crepusculul mării.
A fost o vreme când toamna
îmi dăruia fructe dulci
și zile senine, iar eu
rătăceam pe drumuri de dor.
Locuiesc într-un sat de câmpie
unde stelele leagănă visele
copiilor, unde vântul e-un lup
ce urlă prin hornuri și unde
Eu cred că dragostea
nu-i decât o fărâmă de zahăr
în cafeaua destinului;
și cred ca lacrima
Nu jinduiesc mângâierile cerului
și nici sărutul ploii de vară.
Sunt un ciob printre alte cioburi
pe o plajă fierbinte
Aș vrea să am acea ignoranță
a ierbii în fața timpului
încât să pot cânta
în singurătate.
Nu mă împac cu depărtarea;
mi se pare la fel de înșelătoare
ca o apă adâncă.
Tânjesc mai degrabă după rana
Cel mai mult mă tem
de singurătate
când sunt îndrăgostit;
atunci îi caut o scuză fricii